"Eğitimin Ötesinde Yaşamın İçinde"
Takip Edin
Türkçe English
Carettas Project

Caretta carettaların hayatlarını devam ettirebilmeleri için hem okulumuzda hem de çevremizde etkinlikler düzenleyeceğiz. Dünyanın sürdürülebilirliği için yakın çevremizi korumalıyız. Bunlardan biri de caretta carettalardır. Öğrencilerimiz caretta carettaları tanıyacak, onları korumak için önlemler alacak ve çevrelerindeki insanları bilinçlendirecek. 

Amacımız öğrencilerimizin ve çevremizdeki insanların caretta carettalara karşı duyarlı olmalarını sağlamak, onların yaşam alanlarını korumak ve dünyamızı gelecek nesillere daha iyi bir şekilde bırakmaktır. Çevremizdeki herkesin bu konuda duyarlı olmasını sağlamaktır. Bu sayede dünyamızın doğal yaşam döngüsünün devam etmesini sağlayacağız.

 

Deniz Kaplumbağalarının Üreme Alanlarında Sahil Temizliği (27.04.2022 Çarşamba)

Mersin’de ortaokul öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ‘ceratta ceratta’ türü deniz kaplumbağalarının üreme alanlarında sahil temizliği yaptı.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ‘caretta ceratta’ türü deniz kaplumbağaları konusunda toplumda bir farkındalık yaratılması noktasında denizde kıyısı bulunan ülkeler Türkiye, İtalya, Portekiz ve İspanya tarafından ortak bir proje hayata geçirildi. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde 2021 yılı Kasım ayında hayata geçirilen ‘Carettas’ adlı eTwinning projesinde öğretmen ve öğrenciler, oldukça anlamlı etkinliklere imza atıyor. Proje kapsamda 10 öğretmen, 100 öğrenciyle birlikte Mersin’in merkez ilçe Mezitli’de yer alan 100. Yıl Tabiat Parkı’nda ‘doğa ve çevre farkındalığı gezisi’ düzenlendi. Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAME) görevli yetkililer de çocuklara caretta cerattalarla ilgili bilgi verdi. Deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan sahilde çevre temizliği yapan öğrenciler, örnek bir davranış sergiledi.

 
 

Carettas eTwinning Projesi'nden Farkındalık Etkinliği (09.04.2022 Cumartesi)

Okulumuz Fen Bilimleri  öğretmeni Selin ATAKAYA, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ergenç ŞİRİN ve 16 öğrencimiz  "Carettas eTwinning Projesi"nin etkinlikleri kapsamında, türleri gittikçe azalan deniz kaplumbağalarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Caretta Caretta Şenliğinde görev aldılar. Mersin'deki 10 proje ortağının katkısı ve yabancı ülkelerdeki proje ortaklarının da çevrim içi katılımı ile proje üye öğrencileri proje süresince öğrendiklerini küçük yaş gruplarına birbirinden eğlenceli etkinliklerle aktardılar.

Bu güzel etkinlikte yer alan öğretmenlerimiz  ve okulumuz öğrenci ve velilerimiz hem 12.00'deki açılışa katıldılar hem de kendilerine ait saat diliminde görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiler.  

İsmini, proje üye ülkelerinin baş harflerinden oluşturulan TİPS (Türkiye İtaly Portugal Spain) maskotu da bu şenliğe büyük renk kattı.

Ve proje şarkısı... Sözleri ve bestesi ile tamamıyla Carettas Projesi'ne ait bir şarkı. Kocavilayet Ortaokulu Müzik Öğretmeni Esra ERDOĞAN KAYA'nın büyük emeği ile... 

Bu muhteşem organizasyona katkı sağlayan öğretmenimizin ve sevgili öğrencilerimizin emeklerine, yüreklerine sağlık.  Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necmeddin Dinç'e, eTwinning Mersin İl Koordinatörümüz Sayın Bircan Keleş'e, Mersin eTwinning ilçe temsilcilerine, Okul İdarecilerimize, velilerimize, katılan destek veren herkese çok teşekkür ederiz. 

 

Sosyal Medya