"Eğitimin Ötesinde Yaşamın İçinde"
Takip Edin
Türkçe English
Toros Tarihçesi

Toros Koleji Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesinin yöneticileri ve branş öğretmenlerinden oluşan on bir kişilik idealist bir kadro tarafından 15 Ağustos 1964 tarihinde bugünkü “Atatürk Evi ve Müzesi” olan binada 3 sınıf ve 48 öğrenci ile hizmete açılmıştır. 1975 yılında Zeytinlibahçe Caddesindeki eski “Akdeniz Koleji” binasına taşınmış, bu binanın da 1978 yılında mahkeme kararıyla tahliye edilerek yıkılması nedeniyle okul kapanma tehlikesi yaşamıştır.

O tarihte Okul Müdürü olan Ali ÖZVEREN okulu yaşatmak amacıyla öğrenci velileriyle birlikte önce “Toros Koleji Koruma ve Yaşatma Derneği” daha sonra da “Mersin Eğitim Vakfı”nı kurdu. Ve 1 Temmuz 1979 tarihinde okul Mersin Eğitim Vakfına devredildi.

Vakıf kısa zamanda okul binası için gerekli olan bir arsa temin etti ve Eylül 1979 tarihinde inşaatına başlanan 45 Evler semtindeki okul binası tamamlandı ve 23 Nisan 1980 tarihinde okulun kendi mülkü olan binaya taşındı.

Aynı yıl sınavla öğrenci almaya başlayan ve maddi imkânları yetersiz olan başarılı öğrencilere burs veren okul 1984 yılında Yabancı Dil (İngilizce) ile eğitime geçti. Bölgemizde yabancı dil ile öğretim yapan ilk Türk Okulu olan Toros Kolejinin 1986 yılında Anasınıfından itibaren yabancı dil öğretimi veren İlkokul Bölümü, 1990 yılında Fen Lisesi, 1996 yılında Süper Lise, 2002 yılında Tarsus Özel Toros İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi bölümleri ve 2009 yılında da TOROS ÜNİVERSİTESİ kuruldu.

Halen Mersin ve Tarsus’ta 140.000 m2 arsa üzerinde 45.000 m2 kapalı alanı bulunan ve çağdaş eğitimin gerektirdiği her türlü bina, tesis ve donanım imkânlarına sahip olan ve anaokulundan üniversiteye kadar her tür ve derecedeki okullarıyla eğitimin gereklerini yerine getirerek, çağdaş yöntem ve teknikleri kullanarak çağdaş bir eğitim sürdürülmektedir.

Okullarımızda görsel-işitsel araçlarla donatılmış Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Resim, Müzik ve Yabancı Dil Derslikleri, Fen ve Teknoloji, Bilgisayar Laboratuarları, Modern Spor Tesisleri bulunmaktadır.

Özel Toros Okulları sadece fiziki yapısındaki değişim ve gelişimle kalmamış; eğitimde teknoloji kullanımı, öğrencilerin yeteneklerinin sosyal etkinliklerle geliştirilmesi, üst öğrenim kurumlarına hazırlanmaları, yabancı dil eğitimi, özgür ve demokratik ortamda eğitilmeleri konularında da değişime ve çağa ayak uydurmuştur.

Çağın ve toplumumuzun gereksinimlerine uygun olarak eğitimin her alanında uyguladığı yöntem ve programlarla birçok yeniliğe öncülük etmiştir. Öğretimde hazır bilginin verilmesi temeline dayanan, düşünmeyi, sorgulamayı gereksiz kılan, yaratıcılığı önleyen; tembelliği, uyuşukluğu yaratan ve kafası tutsak, öğretmen merkezli ezberci eğitim anlayışı bırakılmış, yerine öğrenciyi öne çıkaran, okuyan, araştıran, düşünen yorumlayan, öğrenci merkezli yapıcı, yaratıcı insan tipini yetiştiren sisteme geçilmiştir.

Özel Toros Okullarında öğretim kadar, eğitim faaliyetlerine de önem verildiği için yetkin, deneyimli öğretmenlerin rehberliğinde yapılan sosyal etkinliklerle, öğrencilerin yetenekleri saptanmakta ve geliştirilmektedir. Bunun sonucu olarak Özel Toros Okulları ve öğrencileri kamu kurum ve kuruluşları ile İl, ulusal ve uluslar arası sivil toplum örgütlerinin düzenledikleri kültürel, sanatsal ve sportif yarışmalarda önemli başarılar elde etmişlerdir.

Okulumuz, TÜBİTAK başarılarından, Yılın Bilim Adamı Ödülüne, Türkiye YGS-LYS İkinciliğinden Türkiye Basketbol Birinciliğine, Voleybolda Türkiye Birinciliğinden, Resimde Dünya Birinciliklerine kadar bilimde, sanatta, sporda, sayısız ödüller kazanmış öğrenciler yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra okulumuzun, yabancı dil başarıları tüm üniversiteler tarafından takdir edilmektedir. Sağlam karakterli, özgüveni tam, ulusal değerlere bağlı, evrensel değerlere ve çevreye saygılı öğrenciler yetiştirmek misyonunun gereklerini başarmak okulumuz için mutluluk vericidir.

Eğitimin her alanındaki olağanüstü başarılarımız ulusal ve uluslararası üst kurumlar tarafından tescil edilmiştir. Örneğin Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları Türkiye’de en iyi okul bahçesi, en temiz ve en hijyen okul seçilmeniz ve okulumuza “Beyaz Bayrak” verilmesi, Merkezi ABD’de bulunan GLOBE kurumu tarafından Türkiye’de “Globe Yıldızı” seçilmemiz, keza MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri tarafından “Ulusal Kalite Etiketi” ve “Avrupa Kalite Etiketi” ile ödüllendirilmiş olmamız, Yabancı Dil Eğitimi bakımından Uluslararası Eaquals Kurumu tarafından akredite olmamız bunun kanıtıdır.

İstikrarlı yönetimi, deneyimli kadrosu, çağdaş ve bilimsel yaklaşımları ve mükemmel alt yapısı ile ülkemizin seçkin eğitim kurumlarından olan ÖZEL TOROS OKULLARI atılımlarıyla çevresindeki eğitim kurumları tarafından örnek alınmaktadır.

Sosyal Medya