"Eğitimin Ötesinde Yaşamın İçinde"
Takip Edin
Türkçe English

Beslenme Dostu Okul

Beslenme Dostu Okul
 

MEB’in ve Sağlık Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü bu proje ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konu ile ilgili yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.

Beslenme Dostu Okul programı Beyaz Bayrak sahibi okulların Obezite ile mücadele yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla gönüllü olarak katıldığı bir programdır. Toros Koleji Okulları, 2018 yılından bu yana bu projeyi yürüterek Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Program kapsamında okulumuzda:

  • Her hafta okul idaresi tarafından belirlenen bir gün tüm okulla birlikte sosyal mesafe kurallarına uyarak, tüm okul öğrenci öğretmen ve personeli spor yapar.
  • Yemekhanelerde hijyen ve temizlik kurallarına uyulur ve düzenli olarak program yürütücüsünü üstlenen okul idaresi tarafından denetlenir.
  • İlkokul öğrencilerinin diş hekimleri tarafından diş kontrolleri yapılır.
  • Yemeklerde tuz ve yağ oranı okulumuz aşçıları ve diyetisyenler eşliğinde ayarlanır.
  • Sağlıklı yaşamın gereklilikleri öğrencilerimize sık sık hatırlatılarak bu yaşam tarzını benimsemeleri sağlanır.

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği:

‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’ cümlesini ilke edinen okulumuz sağlıklı birey gelişimini desteklemek amacıyla Beslenme Dostu Okul projesini yaşam biçimi olarak benimsemiştir.

 

Sosyal Medya