"Eğitimin Ötesinde Yaşamın İçinde"
Takip Edin
Türkçe English

FIRST LEGO League

FIRST LEGO League

Bilim Kahramanları Derneğinin düzenlediği Fist Lego League turnuvasına Mersin Özel Toros Okulları  katılım göstermiştir. 12 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen Mersin yerel turnuvasında Yunus Emre Kongre Merkezinde Koç Öğretmen Erkan TÜRKMEN , Koç Öğretmen Burçin ATAY ŞENYİĞİT ve Koç Öğretmen Neval ŞAHİN önderliğinde öğrencilerimiz; Alper KAVACIK, Boran BABAOĞLU, Aydinç ŞİRİN, Derin FAYDALI, Lara PALAMUT, Ceren Işıl AÇAR, Nurgül ŞAYAN, İrem TEKİN, Bengisu MERMER, Derin DURUSOY hazırladıkları projeyi başarılı bir şekilde sunmuşlar  ve dört farklı masada gerçekleştirilen üç müsabakada robot performansını sergilemişlerdir.

Fist Lego League (FLL) turnuvalarının genel  amacı; gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken onların sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere, doğaya ve topluma duyarlı birer birey olmalarına katkıda bulunmaktır. Sezon boyunca gençler teknolojinin hayatımızın her alanında söz sahibi olduğu çağımızda nasıl bir ortamda, hangi yöntemle, neleri öğrenmek, hangi becerileri kazanmak istediklerini belirleme fırsatı bulmuşlardır . Bununla beraber araştırmalar yapıp özgün çözümler üretmişler ve kendi öğrenim gelecekleri hakkında söz sahibi olmuşlarıdır. Ayrıca tasarladıkları ve programladıkları robotlarla, temayla ilgili görevleri çözme becerisi kazanmışlardır.

FLL 13. sezon teması “ Hayvanlar Yaşam Ortaklarımız” için öğrencilerimiz koç öğretmenlerinin rehberliğinde alan araştırması ve uzman kişiler ile röportajlar yaparak işbirliği çerçevesinde bilgilerini deneyimlerini paylaştılar.Beyin fırtınası yöntemini kullanarak  “hayvanlar yaşam ortaklarımız” ın hayatlarını kolaylaştırmak üzere proje çalışması içerisinde bulundular.

Bizim projemizin amacı; şehir içerisinde, trafik lambalarında fren yapmak zorunda kalan araçların sürtünme kuvveti sonucunda açığa çıkardıkları ısı enerjisi ile  ulaşımı ve sosyal hayatı engel oluşturmadan yakın noktalarda küçük kulüpleri konveksiyon yoluyla ısıtarak sokak hayvanlarının ısınmalarını sağlamaktır.

Öğrencilerimiz üç aylık sıkı bir çalışma temposu sonucunda robot tasarlıyor,program yazıyor, araştırmalar sonucu özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor. Etkinlik sırasında öğrencilerimiz sadece kendilerinin oluşturdukları çalışmaları değil etkinliğe katılan diğer okulların çalışmalarını gözlemleme fırsatı buluyor.Bu sırada arkadaşça rekabet, kazan-kazan tavırlarını da içselleştirebiliyor. Bilim Kahramanları Derneğinin düzenlediği Fist Lego Lig etkinliği öğrencilerimize kazandırdıkları ile sonuç odaklı değil, süreç odaklı olması sebebiyle bizim için de değerlidir. Kazandıklarımız ve kazandırdıklarımız önümüzdeki yıllarda devam edecektir.

Mekanik düşünme, sorun karşısında çözüm üretebilme becerilerini gösterebilme fırsatını sağlayan “Bilim Kahramanları Derneği”ne teşekkür ederiz. Bundan sonraki yıllarda kazanılan bilgi ve tecrübeler ışığında paylaşımlarımızın artarak devam edeceğini düşünmekteyiz. 

FIRST LEGO LEAGUE 2016

Bilim Kahramanları Derneğinin düzenlediği FIRST  LEGO League turnuvasına MERSİN ÖZEL TOROS OKULLARI katılım göstermiştir. 21 Şubat 2016 tarihinde düzenlenen Ankara yerel turnuvasında Hacetttepe Üniversitesi Kongre Merkezinde Koç Öğretmen Erkan Türkmen ve Danışman Öğretmen Ebru Yılmaz önderliğinde Mert Erdoğan, Berk Erdoğan, Yusuf Demir, Derin Faydalı, Doğa Nur Yaşar, Asmin Ekmen, İlya Doğa Yaşar, Deniz Yankı Kellece hazırladıkları projeyi başarılı bir  şekilde sunmuş,  dört farklı masada gerçekleştirilen 3 müsabakada robot performansını sergilemişlerdir.

FIRST  LEGO League (FLL) turnuvalarının amacı, gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken, onların sosyal sorumluluklarının farkında olan, takım çalışması yapabilen, çevresindekilere, doğaya, topluma duyarlı birer birey olmalarına katkıda bulunmaktır. Sezon boyunca gençler bir taraftan, teknolojinin hayatının her alanında söz sahibi olduğu çağımızda, nasıl bir ortamda, hangi yöntemle, neleri öğrenmek, hangi becerileri kazanmak istediklerini belirleyecek, araştırıp, özgün çözümler üretecekler ve kendi öğrenim gelecekleri hakkında söz sahibi olacaklar. Diğer taraftan da tasarladıkları ve programladıkları robotlarla, temayla ilgili görevleri çözecekler.

Mekanik düşünme, sorun karşısında çözüm üretebilme becerilerini gösterebilme fırsatını sağlayan “Bilim Kahramanları Derneği”ne teşekkür ederiz. Bundan sonraki yıllarda kazanılan bilgi ve tecrübeler ışığında paylaşımlarımızın artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Sosyal Medya